ПОЇЗДКА ПСИХОЛОГІВ ТА ПРАВОЗАХИСНИКІВ НА ЛУГАНЩИНУ

21 та 22 листопада фахівці «Форпосту» разом з партнерами ГО «Правозахисна група «СІЧ» побували у Станиці Луганській. Учасники поїздки перед собою поставили кілька завдань: задокументувати факти порушення прав цивільних мешканців, постраждалих від бойових дій; привезти  гуманітарну допомогу (продукти, медикаменти, теплі речі, білизну);  надати психологічну та юридичну підтримку постраждалим внаслідок збройного конфлікту; налагодити контакти з місцевими волонтерами, НДО, а також – провести моніторинг потреб цивільного населення звільнених територій.

Їхали за звичним марштрутом: Дніпропетровськ-Харків-Сватово-Старобельськ. У селищі Щастя делегація відвідала військових 92-ї бригади. З місцевим населенням спілкувалися уже у Станиці. Виявилося, що 50 % від усього зруйнованого житла у Луганської області припадає саме на цей районний центр. Масштаби наслідків воєнних дій вражають: вщент зруйновані  будинки та адміністративні споруди, металеві ворота з написом «ХОЗЯЕВА ЖИВЫ», мародери, які блукають по зруйнованому селищу у пошуках поживи…

 

Під час активної фази бойових дій селище було розташоване на лінії фронту. За словами місцевих, його накривало «Градами» з російської території та зі сторони Луганська. Регулярно в умовно мирній Станиці спрацьовують розтяжки та детонують  снаряди. Навіть у день від’їзду дніпровських психологів та правозахисників  по українським блок-постам працювали міномети.  За річкою Лугань уже розташована підконтрольна сепаратистам територія, а відновлений міст – «дорога життя» для мешканців окупованих територій, які змушені стояти у величезних чергах, щоб дістатися банкомату та торгівельних рядів з дешевими продуктами.

Н. Г. – одна из мешканок Станиці. Ім’я жінки ми не називаємо заради її безпеки. Вона розповіла, що вдруге народилась 2 червня 2014 року, коли українська «сушка» після трьох авіаударів по позиціях бойовиків помилково скинула смертельний вантаж на район з цивільним населенням. Всі найближчі сусіди жінки загинули, а її вибуховою хвилею відкинуло за диван. З чотирьох кімнат  у будинку вціліла лише одна. Там, посеред руйновища, і проживає жінка. Вона з жахом пригадує той день, який розділив її життя на “до” та “після”.

Під час дводенної поїздки на Луганщину  психологи «Форпосту» та правозахисники «СІЧі» зустрілися з місцевими патріотами, волонтерами, багато спілкувалися з місцевими мешканцями, які розповідали про те, що їх хвилює найдужче. Волонтери також розвезли продукти та одяг самотнім людям похилого віку. Важко сказати, для кого подібні  відвідини важливіші – для наших фахівців, чи для місцевих мешканців, які кожного дня у небезпеці, але не покидають своїх домівок, залишаючись українцями.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *