Історія

У червні 2016 р. Громадська організація «Форпост» отримала грант від GIP-Тбілісі в рамках проекту «Психологічні зерна миру: реабілітація після травми і цивільний активізм в Україні» за фінансової підтримки ЄС, реалізується «Інтернешнл Алерт», Великобританія, на реалізацію проекту «Розвиток модельного центру травматерапії Дніпропетровськ». З 1 червня 2016 р. модельний центр Форпост НELP (далі – Форпост НELP) почав свою роботу в м.Дніпро. Центр є структурним підрозділом Громадської організації «Форопост».

В рамках роботи Форпост НELP здійснюється тісна співпраця громадських організацій «ПГ «СІЧ» та «Центр «Форпост»: останній розробляє методологію і здійснює психосоціальний супровід, «ПëѲ׻ відповідає за юридичний напрям і правозахист. Таким чином, на методичній базі Центру і на основі отриманого досвіду комплексного біо-психо-соціального супроводу клієнтів розпочато створення повноцінної програми реабілітації жертв тортур. Використовуючи Evidence-based підхід, здійснюється допомога постраждалим із залученням мультидисциплінарної команди, має місце супровід в рамках кейс-менеджменту (управління справами кожного клієнта).

Пріоритетною цільовою групою є постраждалі від конфлікту на Сході України: військовополонені, цивільні заручники. Основні групи клієнтів Форпост НELP: мирне населення сірих зон, вимушені переселенці, члени незаконних збройних формувань (добровольці), військовослужбовці ЗСУ, Нацгвардії, МВС, а також члени їх сімей незалежно від статі, соціального статусу, гендерного та сексуального самовизначення, які потребують комплексної і негайної психологічної, медичної, правової допомоги та соціального захисту. Також Форпост НELP надає послуги мешканцям міста і області, які пережили травмуючі події і потребують комплексної соціальної, правової та медичної допомоги (за рамками гранту).

Партнерськими організаціями на підставі меморандумів про співпрацю виступили Дніпропетровська міська рада, Дніпропетровська обласна рада, КЗ «Дніпропетровська міська клінічна лікарня №1» ДОР», КП «Агентство з управління проектами» ДОР», КП «Січ» ДОР» та ГО «Агентство регіонального розвитку та інвестицій в Дніпропетровській області».

Команда складається з 17 фахівців, які ефективно працюють в рамках Форпост НELP в м.Дніпро (психотерапевти, психіатр, юристи, адвокат, соціальні працівники).

18-25 вересня 2016 року члени мультидисціплінароної команди Форпост НELP (психологи, психіатри, соціальні працівники, правозахисники, менеджмент) пройшли спеціальне навчання стандартам роботи з жертвами тортур в рамках співпраці в організації GIP-Тбілісі в містах Батумі, Горі, Кутаїсі, Тбілісі, а також відвідали 2-х денний семінар, організований центром психічного здоров’я в Університеті святого Іллі, м.Тбілісі.

В даний час планується розширення мандату Центру на роботу з колишніми ув’язненими. Ведеться робота по залученню зовнішніх експертів для навчання основам роботи центру реабілітації жертв тортур відповідно до міжнародних норм і вимог, в результаті чого в найближчій перспективі Форпост НELP стане повноцінним центром реабілітації жертв тортур світового стандарту.