Громадський марафон у Сєвєродонецьку

ГРОМАДСЬКИЙ МАРАФОН У СЄВЄРОДОНЕЦЬКУ

28 листопада 2017 року команда Форпост HELP  відвідала  громадський марафон «Навіщо нам бути разом?» у м. Сєвєродонецьк. Це було відкрите публічне обговорення на тему «Безпечна реінтеграція Донбасу: людський вимір».

«Навіщо нам бути разом?» – це відкритий майданчик, який покликаний вирішити проблему налагодження прямої комунікації між різними спільнотами: вимушеними переселенцями, ветеранами АТО, громадськими активістами та журналістами. Марафон проходить у форматі публічних дискусій, які передбачають прямі включення експертів та громадськості з різних міст України.

Цього разу учасники обговорювали, чи можливо відновити мир на Донбасі, але при цьому не втратити справедливість, в який спосіб потрібно боротися з антиукраїнською пропагандою та що можна їй протиставити. Своїми думками поділилися Юлія Тищенко (Український незалежний центр політичних досліджень), Володимир Лупацій (Центр соціальних досліджень «Софія»), Олена Ніжельська (Кризовий медіа-центр «Сіверський Донець») та Оксана Луньова (Сєвєродонецька молодіжна рада). Вів обговорення громадський активіст, політолог Олег Саакян. Яскраво та мотивуюче прозвучав коментар Олександра Яременко: «Спочатку потрібно завоювати розум та серця людей і тільки потім – входити на окуповані території, інакше приєднання відбудеться суто механістично».

Як зауважив Олег Саакян, посилаючись на досвід Північної Ірландії, «не можна вести перемовини з тими, хто стріляє». Разом з тим, розмовляти з тими, хто зараз живе на тимчасово окупованих територіях, можна і потрібно.

Як і в інших містах, де побував громадський марафон, сєвєродончани визначили два головні шляхи повернення людей разом з територіями.

По-перше, необхідно долати стереотипи та відходити від опозиції “ми – вони”. По-друге, однією з найважливіших умов безпечної реінтеграції є успіх України у соціально-економічних перетвореннях та подоланні корупції. Саме тому, вважає Юлія Тищeнко, всі реформи слід «масштабувати» на жителів тимчасово окупованих територій. З нею погодилася Оксана Луньова: люди мають відчувати, що вони потрібні країні. «У людському вимірі реінтеграція – це не майбутнє, а сьогодення», – зауважила Олeна Ніжeльська.

Для організаторів марафону принципово важливо, щоб сприйняття учасниками інформації від спікерів мотивувало об’єднуватись та розбудовувати мир разом. Одна з учасників тренінгу наголосила на дуже важливому аспекті: «Та сторона завжди була і є Україною. Рівняти всіх не можна. На окупованих територіях також мешкає достатньо українських патріотів, але що б казали ви під дулами автоматів? Чому ми за визначенням вважаємо себе кращими? Потрібно шукати точки порозуміння» – взято з пост релізу заходу.

Для команди Форпост HELP   став приємною несподіванкою високий рівень освіченості аудиторії, свіжі ідеї та готовність працювати заради об’єднання. А найбільше вразили слова Володимира Лупація: “Не можна навіть ставити питання – повертати чи не повертати території. Якщо не повернемо, це означатиме, що будь-якого дня від України будь-який загарбник може “відкусити” шмат”.

Сподіваємося, що такі важливі публічні дискусії відбуватимуться й надалі по всій країні, а організатори форуму не забудуть заїхати у Дніпро.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *