Заклик до відповідальності – фільмування воєнних злочинів: «Форпост» долучився до проекту «Київський форпост: історія опору»

«Форпост» долучився до важливого проекту, який буде реалізовуватися силами громадської організації САМ, долучених партнерів, та має назву «Київський форпост: історія опору».

САМ – спільнота активної молоді, молодіжна організація, яка була створена у 2016 році, та перш за все націлена на мотивований розвиток та залучення молоді до участі у змінах на всіх ланках суспільно-політичного життя країни. З 24 лютого 2022 спільноті також довелося переформувати свою діяльність та спрямувати зусилля на волонтерство, зокрема роботу по “гарячих запитах” – доставки гуманітарних вантажів по Київській області. На даний момент САМ готується до участі у важливому проекті, як згадувалося вище – «Київський форпост: історія опору». Дізнатися детально, що це за проект і як він буде реалізовуватися ми можемо поспілкувавшись з Вірославом Цюп’яком, заступником голови організації та проектним менеджером:

Скажіть будь-ласка Вірослав, як прийшла ідея цього проекту?

З початком війни наша команда, як і більшість українців, робили, що могли, аби посилити опір і підтримати співгромадян. Частина наших активностей саме була у Київській області. Займаючись волонтерською діяльністю, ми зустрічалися із жахом безчинств, які коїла російська армія. Тому після деокупації цих територій ми зрозуміли, що тема воєнних злочинів росіян, всього того, що вони там наробили, недостатньо висвітлена і ми хочемо, щоб росіяни понесли відповідальність не тільки юридичну, а й репутаційно-інформаційну за свої діяння. І щоб притягнути їх до тієї відповідальності, важливо зафіксувати всі ці злочини, донести це на національному та міжнародному рівнях, щоб це було зафіксовано для історії для наступних поколінь, щоб пам’ятали, до чого все це призвело. Саме тому й виникла ідея зробити це все в форматі документальних фільмів. Ми шукали підтримку для цього проекту і отримали її з боку організацій Chemonics та “Зміцнення громадської довіри” (UCBI III), що фінансується агенством США з міжнародного розвитку (USAID).

Які цілі проекту і на кого він спрямований?

Наші цілі – зафіксувати воєнні злочини російської  армії і сприяти притягненню винних до відповідальності. Ми плануємо створити

5 документальних фільмів хронометражем до 26 хвилин про порушення міжнародного гуманітарного права та воєнні злочини російських військ на території Київської області і які будуть розповідати про порушення Женевських конвенцій – нашому суспільству, і громадянам інших країн. Люди повинні бачити і знати, чому протистоїть Україна і якою ціною здобувається демократія у 21 сторіччі. Важливо, щоб продовжувалась міжнародна підтримка України і на політичному і на суспільному рівнях. Ми плануємо створити для всіх документальних фільмів субтитри на англійській мові, аби поширювати  в міжнародному медіапросторі для широкої аудиторії. Також планується розміщення на ютуб каналі у загальному відкритому доступі і також будемо пропонувати до поширення як українськими телеканалами, так і закордонними зокрема: BBC, CNN, Deutsche Welle, тощо.

Розкажіть, будь ласка, про роль партнерів у проекті.

Ми обов’язково залучаємо консультантів, бо розуміємо, що перед усім герої історій повинні мати всю підтримку, яку можуть надати фахові громадські організації. Проект передбачає інтерв’ювання як жертв воєнних злочинів, їх близьких, так і свідків. Цей процес доволі складний і делікатний, тому що, наприклад, важливо не травмувати додатково особу, яка пережила або стала свідком злочину. Тому ми запросили юристів і психологів – Правозахисну групу «Січ» та «Форпост», бо співпрацюємо з ними вже багато років, вони в цьому компетентні. Ми дуже вдячні, що вони погодилась допомогти нам у реалізації проекту.

Також ми співпрацюємо з журналістами, громадськими активістами, медіа блогерами, які можуть допомогти з розповсюдженням інформації та пошуком людей для участі в проекті, органами місцевого самоврядування, які також йдуть на зустріч та допомагають в різних питаннях.

Чи плануєте брати участь у подібних проектах у майбутньому і до чого хотіли б в першу чергу привернути увагу суспільства?

Так, безумовно, у нас є деокуповані Сумська, Харківська області, де також чимало випадків військових злочинів і це не можливо і не правильно не враховувати. Також я вірю, що у недалекому майбутньому наші збройні сили звільнять Херсонську, Запорізьку, Луганську області, а також Донецьку і це також величезний сектор, який необхідно буде опрацьовувати. За підсумками цієї величезної  роботи основне, що ми хотіли би висвітлити та донести до суспільства як нашого, так і за кордоном це те, що у 21 столітті існує жахлива несправедливість, звірства. Але, попри все, люди в Європі мають право відчувати себе захищеними і мають право вимагати справедливості. Я дуже сподіваюся, що резонанс сприятиме цьому в повному обсязі.

Для спеціалістів Форпост завжди була в пріоритеті командна праця та взаємодія і підтримка партнері для створення єдиного кола структурованої, активної громадської діяльності направленої на розвиток українського суспільства. Тим більше це необхідно сьогодні, в умовах масованої загрози та випробувань на стресостійкість кожного з нас.

Олеся Ольховик, психотерапевтка Форпост, яка супроводжує знімальну команду та героїв фільмів:

“…Насамперед це буде робота з людьми, які постраждали від воєнних злочинів. Також дуже важливо підтримувати фахівців, які це все документують й знімають. Велика кількість травматичного матеріалу, з яким доводиться працювати, до того ж в ситуації, до якої кожен з нас відчуває приналежність, може призвести до вторинної травматизації. Наша задача – супроводжувати процес фільмування, надаючи консультативні послуги команді проекту, та психологічну підтримку – героям. Взагалі оприлюднення особистих історій одразу або невдовзі після подій, це професійний виклик. Бо, з одного боку, нам дійсно потрібно кричати про злочини на весь світ. А з іншого – постраждала людина не може бути, вибачте, «інструментом» відновлення справедливості навіть для цілого суспільства. Таким чином у процесі права та інтереси кожної людини повинні бути дотримані найретельнішим чином. Нам всім зараз доводиться працювати у контексті, який вимагає витривалості, самоцензури, невпинного самовдосконалення і дійсно великої довіри до колег. Тут успішна реалізація залежить від якісної співпраці залучених професіоналів».

Якщо ви хочете підтримати роботу ГО «САМ» долучайтеся до збору коштів за реквізитами:

Код отримувача: 40992795

Назва банку: АТ КБ “ПРИВАТБАНК”

Призначення платежу: Незворотня фінансова допомога

UAH UA413052990000026002050025887

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *