Як врятувати самогубця від фатального кроку?

В Україні за минулий рік сталися понад 7 тис. самогубств. Найбільше людей вкоротили собі віку в Дніпропетровській області – 745 осіб, за даними Міністерства внутрішніх справ.

Найстаршим двом самогубцям було по 92 роки, наймолодшим по – 16. Два хлопці з Нікопольського району 1975 та 1978 років народження разом пішли з життя, отруївшись чадним газом.

Переважна більшість людей вкоротили собі віку через повішення, але зустрічаються у звіті й інші засоби, як – от травми із залученням декількох ділянок тіла, стрибок з висоти, кульове поранення голови, самоотруєння, різані рани верхніх і нижніх кінцівок, утоплення, ушкодження гострим предметом, термічні опіки.

Психотерапевти говорять, що наслідки пандемії коронавірусної хвороби підвищують небезпеку скоєння самогубств: ізоляція, страхи, економічні ризики, до яких додаються зростання обсягів споживання алкоголю й наркотиків. Все це здатне підштовхнути до фатального кроку тих людей, для яких ризик самогубств є високим.

Чому ніхто не зумів розпізнати надважку депресію, пригнічений стан та суїцидальні думки, розповідає психотерапевт Центру психічного здоров’я та травмотерапії “Форпост-Help” Євген Чирва.

Які ознаки поведінки дозволяють розпізнати потенційного самогубця?

Самогубство – протиприродний і кардинальний крок. Рішення його вчинити визріває не миттєво. Йому передує більш-менш тривалий період переживань, боротьби мотивів і пошуку виходу з ситуації. Важливо звернути увагу на психічні й емоційні ознаки, такі як:

– модель мислення: поява нав’язливих думок, остаточна втрата надії, думки про безглуздість життя, поява труднощів з концентрацією уваги;
– емоційний стан: втрата інтересу, почуття самотності (навіть у товаристві інших людей), різкі перепади настрою, сильний гнів, лють, почуття стурбованості чи роздратованості, відчуття, що людина стала тягарем для інших;
– поява мовних зворотів: “я більше не можу”, “мені немає заради чого жити”, “який сенс”, “нікому немає до мене справи”, “всім буде тільки краще без мене”, “ти не розумієш”.

Тривожний дзвіночок, коли людина складає заповіт, прощається без особливих на те причин, роздає дорогі речі. Також коли зловживає наркотиками, алкоголем або купує вогнепальну зброю

Що в такий ситуації робити рідним і друзям?

Допомога полягає не тільки в турботі близьких людей, а й у здатності розпізнати тривожні ознаки можливої небезпеки. Важливо звертати увагу на прояви безпорадності та безнадійності, з’ясувати, чи є людина одинокою та ізольованою. Необхідно встановити довірчі відносини. Близькі люди можуть зробити гігантський крок вперед, якщо стануть на позицію впевненого прийняття того, хто зневірився. Розвиток подій багато в чому залежить від якості цих стосунків. Підтримку слід висловлювати не лише словами, а ще й невербальною емпатією. Доречніше буде не моралізування, а підтримка.

Можна вирішити проблему самостійно чи потрібна фахова допомога?

Не намагайтеся запобігти самогубству без сторонньої допомоги. Якщо хтось задумав вчинити суїцид, то така людина потребує професійної медичної допомоги. Суїциденти мають звужене поле зору, тунельну свідомість. Їхній розум не в змозі відновити повну картину, знайти рішення проблеми. В жодному разі при суїцидальній загрозі не слід недооцінювати допомогу психіатрів або клінічних психологів.

Як розпізнати маніпулятора, який шантажує самогубством?

Я порадив би звернутися до фахівця. Існує багато факторів, які потрібно враховувати, і без відповідних знань їх важко зрозуміти. Як приклад можу навести таку “відмітну характеристику”, як рівень опрацювання плану (чим ретельніше, тим вище ризик) або присутність думок про красу (як я виглядатиму після самогубства).

Як продовжити жити тим, у кого рідна людина пішла на фатальний крок?

Потрібно визнати, що це нестерпно важко. До деяких людей складно достукатися. Якщо ви зробили все можливе, а людина все ж скоїла самогубство, – не звинувачуйте себе. Важливо прийняти, що це не ваша провина, а вибір людини. У цій ситуації варто звернутися до фахівця.

Матеріал підготований для видання  Gazeta.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *