Як боротись з поширенням COVID-19 у в’язницях: рекомендації Данського інституту проти катувань

Загальні настанови та рекомендації щодо запобігання та контролю над поширенням COVID-19 у в’язницях зібрані Данським інститутом проти катувань DIGNITY. Комплекс рекомендацій базується на даних різних міжнароднх організацій щодо запобігання та контролю над поширенням COVID-19 у тюрмах.

Мета цього документу – впорядкувати величезну кількість інформації, яка щоденно з’являється на цю тему, щоб допомогти партнерам DIGNITY (Данський інститут проти катувань) зрозуміти ситуацію та вжити невідкладних заходів для запобігання та контролю над поширенням COVID-19 у тюрмах та своїх громадах.

Наприкінці документу надаються корисні джерела інформації для того, аби партнери могли, за бажанням, глибше зануритися в окремі пункти.

Для запобігання та контролю над поширенням COVID-19 у в’язницях органи влади повинні:

 1. Нагадати державі про її зобов’язання перед засудженими, а особливо – принцип еквівалентності догляду та доступу до медичної допомоги.
 2. Розробити та публічно оприлюднити плани заходів щодо профілактики та контролю за поширенням вірусу COVID-19 у координації з управліннями охорони здоров’я. Втілити процес всебічного та прозорого прийняття рішень.
 3. Усі дії, які додатково обмежують свободу (наприклад, медична ізоляція, скорочення відвідувань тощо) повинні:а) Мати правову основу
  б) Бути обмеженими за обсягами та тривалістю
  в) Бути дійсно необхідними та відповідати кращим науковим практикам
  г) Не бути та не здаватися каральними
 4. Профілактика та стримування. Запобігання потрапляння вірусу до тюрем:

а. Скоротити кількість затриманих (під наглядом/умовно/дострокове звільнення засуджених з низьким рівнем ризику, наприклад, стосовно яких є підстави для звільнення, або які перебувають на стадії досудового розгляду проваджень щодо скоєння менш тяжких злочинів). Також розглянути можливість застосувати інші запобіжні заходи для осіб, відносно яких триває досудовий розгляд та відстрочку виконання вироку суду про позбавлення волі.

б. Проводити тести на вірус COVID-19 (SARS-CoV-2) відповідно до рекомендацій установ охорони здоров’я .

Запобігати поширенню вірусу серед працівників в’язниці та засуджених:

а) Вживати заходи щодо зменшення переповнення в’язниць та обмеження перевезень засуджених;
б. Забезпечити належну гігієну для персоналу та засуджених:
1. Навчання та обмін інформацією про COVID-19 проводити усіма необхідними мовами
1.2 Забезпечити наявність та доступність засобів (мила, води, дезінфікуючих засобів тощо)
1.3 Регулярна дезінфекція персоналу та місць утримання засуджених відповідно до рекомендацій ВООЗ.

Нерозповсюдження вірусу за межі в’язниць та пом’якшення його дії:
а. Подумати про звільнення затриманих, які є більш вразливими до COVID-19; осіб, які мають схильність до захворювання та літніх людей з урахуванням тяжкості скоєного ними злочину.

б. Підготувати приміщення та процедури для розміщення людей, які піддалися впливу та інфіковані вірусом COVID-19. Забезпечення ізоляції не повинно призводити до фактичного усамітнення ув’язнених, дотримуючись Правил Мандели (наприклад, забезпечуючи змістовні контакти через електронний зв’язок).

 1. Поводитися із ув’язненими, зараженими COVID-19, відповідно до національних рекомендацій про принцип рівноцінного догляду.
 2. Розглянути альтернативні/компенсаційні стратегії для відвідувань (наприклад, відеоконференції, більше доступу до телефону тощо).
  6. Переконатися, що засуджені мають право на щонайменше одну годину щоденного доступу до прогулянок під відкритим небом, зберігаючи безпечну відстань один з одним.
  7. Забезпечити умови, щоб звільнені особи мали доступ до відповідного житла та послуг з охорони здоров’я.
  8. У разі відсутності відповідних служб, деякі організації рекомендують ООН та іншим міжурядовим представвництвам вимагати доступу до ізоляторів, щоб надати безпосередню допомогу засудженим.
  9. Вживати альтернативні заходи для забезпечення кримінального судочинства (наприклад, дистанційні слухання) і уникати заходів, які можуть суперечити ключовим принципам справедливості.
  10. Мати на увазі, що моніторинг місць позбавлення волі незалежними органами теж опиняється під впливом пандемії через припинення візитів в деяких країнах.

Національна профілактика

Механізми можуть передбачати можливість пошуку альтернатив фізичним візитам та прохання проводити моніторинг місць карантинного утримання, забезпечуючи застосування превентивних заходів.

Наведені вище рекомендації базуються на таких джерелах:

Короткий довідник Міжнародної кримінальної реформи (PRI) щодо COVID-19 та затриманих: https://www.penalreform.org/resource/coronavirus-healthcare-and-human-rights-of-people-in/

Виклад положень Європейського комітету з питань запобігання катуванням і нелюдському або принижуючому гідність поводженню чи покаранню (CPT) щодо COVID-19 https://www.coe.int/en/web/cpt/-/covid-19-council-of-europe-anti-torture-committee-issues-statementof-principles-relating-to-the-treatment-of-persons-deprived-of-their-liberty

Застереження щодо COVID-19 від Amnesty International (Міжнародна Амністія):
https://www.amnesty.org/download/Documents/POL3019672020ENGLISH.PDF

Заява Управління Верховного комісара ООН з прав людини щодо COVID-19:
https://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=25722&LangID=E

Human Rights Watch (HRW):

https://www.hrw.org/news/2020/03/19/human-rights-dimensions-covid-19-response

Блог про COVID-19 Асоціації з запобігання катуванню (APT):
https://apt.ch/en/blog/COVID-19-inprison/

Підкомітет з питань запобігання катуванням та іншим жорстоким, нелюдським або принижуючим гідність поводженням або покаранням (SPT) Поради Великобританії щодо моніторингу карантину:
https://s3-eu-west-2.amazonaws.com/npm-prod-storage19n0nag2nk8xk/uploads/2020/02/2020.02.25-Annexed-Advice.pdf-V2 .pdf

Тимчасові вказівки ВООЗ Європи щодо COVID-19 у в’язницях :
http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0019/434026/Preparedness-prevention-and-control-ofCOVID-19-in-prisons.pdf?ua=1

Інші корисні ресурси:

Стандартні правила ООН щодо поводження з ув’язненими (Правила Мандели): https://undocs.org/A/RES/70/175

Сторінка Федерального бюро тюрем США, присвячена COVID-19, включаючи інструмент перевірки: https://www.bop.gov/coronavirus/index.jsp

Вказівки Великобританії до в’язниць щодо COVID-19: https://www.gov.uk/government/publications/covid-19-prisons-and-other-prescribed-places-of-detention-guidance

Сторінка Lancet COVID-19, включаючи останні дослідження: https://www.thelancet.com/coronavirus

Сторінка COVID-19 університету Джона Гопкінса для громадськості та експертів: https://coronavirus.jhu.edu/

Веб-сайт ВООЗ щодо COVID-19: технічні рекомендації для установ та онлайн-курси та загальні рекомендації для громадськості: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

Для ознайомлення української аудиторії з рекомендаціями Данського інституту проти катувань текст українською перекладено фахівцями ГО “Правозахисна Група “СІЧ” та ГО “Форпост”, які підтримують усі пункти даного звернення. 

Оригінал звернення англійською можна знайти тут.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *