20 лютого – День Героїв Небесної Сотні. Коли винуватці трагедії будуть покарані?

«Ми спеціалісти та маємо зброю. Ми підтримуємо народ України», – сказав журналістам міліціянт зі Львівщини. Це відео з особистого архіву Олени Подолян, керівниці ГО «Форпост», яка в лютому 2014 року була волонтером Психологічної служби Майдану.

«Дякуємо» – вигукують майданівці та аплодують тим, хто приїхав їх захищати, а не вбивати. На жаль, чоловіки спізнилися на день, і на момент їхнього прибуття мирні протестувальники вже були вбиті.

Пізніше, зі сцени Майдану правоохоронці запевнили, що готові боронити народ України, як того вимагає від них присяга. При цьому у разі застосування владою сили проти мирних протестувальників, міліціонери були готові дати належну відсіч.

Європейський суд з прав людини наприкінці січня поточного року оприлюднив рішення у справах, що стосуються подій під час Революції гідності в 2013-2014 роках. Суд визнав порушення Україною Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а саме: права на мирні зібрання; права на життя; права на свободу; права на свободу від катувань; права на повагу до приватного і сімейного життя.

Інша поважна структура – Управління Верховного комісара ООН з прав людини, у своїх звітах кожного року описує судові справи стосовно «Справи Майдану». Наприклад, влітку 2020 року ними була оприлюднена наступна інформація. «Хоча відповідні судові виробництва як і раніше затягувалися, досудове розслідування за фактом чотирьох вбивств, скоєних під час протестів на Майдані, просунулося вперед, завдяки чому були встановлені п’ятеро ймовірних винуватців (четверо чоловіків і одна жінка)». Ще одна цитата з доповіді: «18 лютого 2020 року Офіс Генерального прокурора повідомив про затримання військовослужбовця Внутрішніх військ у зв’язку з убивством протестуючого 20 лютого 2014 року. Після двох місяців домашнього арешту 16 квітня 2020 року він був звільнений під заставу».

Сім років тому в центрі Європи, в Києві, відбулися масові розстріли. Ця трагедія відбувалася онлайн завдяки інтернету, і людей вбивали в реальному режимі на очах у глядачів зі всього світу. Відтоді, кожного року наприкінці лютого українські правоохоронці звітують про притягнення до відповідальності винних у вбивствах. Днями Верховна рада України визнала Революцію Гідності одним із ключових моментів державотворення України та закликала розслідувати злочини, які скоїли під час революції. «Розслідування злочинів, скоєних під час Революції Гідності має бути завершене і проведене ефективно. Винуватці мають постати перед судом та в ході справедливого та неупередженого процесу притягнуті до відповідальності. Подальше зволікання в цьому питанні недопустиме, бо непокаране зло зростає», – говориться у заяві, за яку проголосували 295 народних депутатів.

Однозначної відповіді на питання хто дав наказ стріляти, хто особисто вбивав та яким чином ці люди покарані – досі немає. Українське суспільство все ще чекає на справедливе, публічне покарання злочинців.

Фото та відео з особистого архіву Олени Подолян.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *