Прокуратура не побачила катувань у діях поліцейських, які вибивали зізнання у вбивстві

Прокуратура Дніпропетровської області повідомила, що направила до суду обвинувачення щодо двох співробітників Жовтоводського відділку поліції. За опублікованою інформацією, двоє правоохоронців (заступник начальника відділу-начальник сектору кримінальної поліції та його заступник) вирішили «вибити» зізнання у вбивстві з громадянина. (https://cutt.ly/PfY4waG)

«За відсутності обґрунтованих підозр незаконно затримали громадянина та, застосовуючи до нього заходи фізичного та психічного впливу, змушували визнати провину у скоєнні умисного вбивства», – йдеться у повідомленні прокуратури.

Через те, що чоловік відмовився визнавати будь-яку провину, поліцейські продовжили його бити. В прокуратурі зазначають, що чоловіку було нанесено не менше 8 ударів кулаками по голові та близько 15 ударів ногами по тілу, що спричинило йому ушкодження середнього ступеню тяжкості.

Незважаючи на те, що злочинців було викрито, в їхніх діях не побачили катувань (стаття 127 Кримінального кодексу України). Поліцейських будуть судити лише за такими статтями:

• ч.2 ст.28 (вчинення злочину групою осіб за попередньою змовою);
• ч.3 ст.371 (завідомо незаконні затримання, карається позбавленням волі на строк від 5 до 10 років);
• ч.2 ст.365 (перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу, карається позбавленням волі до 8 років);

Це є наслідком давньої проблеми українського законодавства, адже тлумачення терміну «катування» в Україні не відповідає міжнародним нормам. Зокрема, мова йде про Конвенцію ООН проти катувань та Європейську конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод, які ратифіковані Верховною Радою і обов’язкові до виконання. Відповідно до них, незаконне затримання, вибивання показань, фізичне і психологічне насильство з боку уповноважених осіб має кваліфікуватися саме як катування.

Справа жовтоводських поліцейських – це ще одне свідчення недосконалості законодавства. Здебільшого це призводить до того, що катівники отримують значно менше покарання за свої дії або взагалі уникають справедливого покарання.

Варто нагадати, що у минулому році українські суди винесли всього 17 вироків за ст.127 (катування).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *