Правозахисна Неконференція: наш фітбек

Десятки дискусій, тематичних майстерень та воркшопів. У Києві 9-10 грудня відбулася Національна Правозахисна Неконференція. Обговорити та осмислити основні виклики, перед якими постала Україна – заради цього з’їхалися понад сотню правозахисників та активістів з усієї країни.

Як зберегти свободу слова в Україні, захистити дітей у зоні збройного конфлікту, як СБУ порушує права людини, чому у місцях несвободи не фіксують катування? – дискусії були гострими, а теми – досить смілими. Зупинимося лише на деяких з них.

Правозахисники звернули увагу, що модель СБУ у її сучасному вигляді є неприпустимою для України і має бути радикально реформована. Робота українських спецслужб не відповідає міжнародним правовим стандартам, оскільки принципи роботи служби безпеки давно застаріли і, окрім страху в українців не викликають жодних емоцій. Замість захисту спокою та безпеки громадян СБУ, на думку правозахисників, нерідко обслуговує інтереси державного апарату.

Що заважає захищати права дитини? Постійне порушення прав та особистісних кордонів дітей обумовлює тотальну недовіру до дорослих. Відсутність розуміння дитячих потреб породжує у них відчуття беззахисності. Більшість дітей нічого не знають про повагу до себе і свої права. Захистити їх можуть тільки дорослі, але для цього вони мають бути мотивовані та компетентні. Існуючі служби психологічної підтримки не викликають довіри, адже часто є просто формальними і, до того ж, непрофесійними. Що потрібно? Конкуренція на ринку соціальних послуг, щоб їхня якість зростала та могла задовольнити психологічні потреби дітей.

Як захистити людину від катувань? Ще одна гостра тема дискусії. Сотні тисяч катувань щороку фіксують правозахисники в Україні. І це величезні цифри, враховуючи, що катування мають прихований характер і далеко не усі постраждалі звертаються до правоохоронців. Тут зрозуміло, адже самі служителі правопорядку нерідко виступають суб’єктами злочину. Головною причиною такої ситуації, на думку правозахисників, є жахливої стан правосуддя в Україні, коли людина не може захистити своїх прав та змушена звертатись до міжнародних судів.  Ще одна  причина – це байдужість пересічних громадян до страждань іншої людини.

Як протидіяти катуванням? Правозахисники вважають, що потрібен комплексний підхід: від просвітницької роботи –  до міжнародних судових процесів. Велике значення має і бажання громадських організацій об’єднувати зусилля. Прикладом цьому може стати діяльність Коаліції проти катувань, яка об”єднає 12 громадських організацій в Україні.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *