“МЕТАМОРФОЗИ” 15-РІЧНОЇ ПЕРЕСЕЛЕНКИ: ДІВЧИНА СТВОРИЛА КОМІКС ПРО ПОЧУТТЯ ТАКИХ, ЯК ВОНА – СЮЖЕТ

Комікси надрукували накладом 200 екземплярів. Вийшли вони англійською. Адже їх отримають учасники міжнародної конференції з захисту прав людини

Комікси 15-річної переселенки з Донецька видали друком у Дніпрі. Назва історії у картинках – “Метаморфози”. Усі її персонажі – вигадані, а от сприйняття світу підлітка, який втік з-під обстрілів на Донбасі, – реальні. Ілюстрації виконані у червоно-чорних тонах. Комікси отримають учасники міжнародної конференції з захисту прав людини. Наталка Світлова першою побачила результати роботи школярки.

Владі Дмитрук було 10 років, коли дівчинка разом із мамою та бабусею була змушена виїхати з окупованого Донецька. Нині їй 15. За останні роки їй довелося змінити три школи та подолати депресію, до якої підлітка довела війна у рідному місті та розлука з друзями.

“Я почала знову малювати. Тому що мені було погано і це був спосіб показати свої почуття. Я спочатку нічого не розуміла в переїзді, я думала, що ми просто кудись поїхали нові місця вивчати, а потім мама дуже сильно переживала”, – розповідає Влада.

Влада не випускає олівці з рук із раннього дитинства, хоча малювати ніде і ніколи не вчилася. Художні здібності знадобилися, коли вона звернулася до центру психологічної допомоги. Під час індивідуальних занять із куратором-художником і виникла ідея створити комікси. Та перш ніж втілити задум, Влада опанувала техніку зображення людини та розповіла історії, які з’являться на сторінках майбутнього коміксу.

“Ці всі герої відображали стан, вони мене шокували. Війна на Донбасі дуже травмувала її, і травмовані були її і мама і бабуся, тобто, вони не могли її підтримати, у неї не було моральних сил. Вона виявилася одна на один з цим жахливим світом, з величезним, який на неї обрушився”, – пояснює керівник арт-проєкту коміксів Ліка Толорая.

Усі персонажі Влади – вигадані, зображені у червоно-чорному кольорі.

“Я вирішувала показати цим коміксом, що відчуває в собі підліток”, – каже авторка коміксів.

“Метаморфози”, як назвала їх Влада, узялася надрукувати волонтерська організація, яка надає психологічну підтримку людям у тяжких життєвих обставинах. Громадські активісти кажуть: це спосіб розповісти суспільству про жахи війни, з якими стикнулися діти на Донбасі. Адже таких дітей в України тисячі.

“Людям, мало посвяченим в проблеми України, було цікаво, оскільки це дуже зручний формат. Ми побачили, що люди добре розуміють, що була складна ситуація, що був пошук виходу. Зараз життя налагодилося в тому сенсі, що людина знайшла почуття контролю”, – зазначає керівник ГО “Форпост” Олена Подолян.

Комікси надрукували накладом 200 екземплярів. Вийшли вони англійською. Адже їх отримають учасники міжнародної конференції з захисту прав людини. Тим часом Влада створює нових героїв. Тому проєкт має перспективу перерости у книгу.

Наталя Світлова. Олександр Пронський. Дніпро. “5 канал”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *