Зустріч з колегами з Донецької області

Проблема стигматизації цілих груп населення не нова для України. Сьогодні це явище виходить на новий рівень, адже кількість стигматизованих та дискримінованих груп в країні лише збільшується. Проявами стигми у буденному житті може стати банальна відмова у якісному обслуговуванню особі з числа хворих на ВІЛ/СНІД, наркозалежному, знедоленій людині тощо.

Стигма – це «таврування» позором і безчестям. Стигматизована людина відірвана від суспільства, визнана «чужою», «небезпечною», «поганою».

Цю проблему ми обговорювали з колегами з Клубу “Світанок” та “Наша Допомога” , з якими зустрілися наприкінці минулого тижня в Донецькій області. Зокрема ми зосередились на тому, що до «традиційних» стигматизованих груп суспільство «приєднало» військовослужбовців, переселенців та інших громадян. Як наслідок, сьогодні ми бачимо упереджене ставлення до них у громадському транспорті, при оренді житла, в соціальних установах тощо.

Варто пам’ятати, що «буденні» наслідки стигматизації будь яких груп громадян – це краплина в морі, яка викликає після себе справжнє цунамі. За дискримінацією в маршрутках та під час лікарського огляду ідуть інші, більш жорстокі та цинічні форми приниження, які стрімко перетворюються на норму в очах суспільства. Побиття наркозалежного чи приниження працівниці секс-індустрії стає звичною справою при затриманні їх поліцією. «Шиті» справи та «явки з повинною» від наркозалежних для покращення статистики в поліції вважаються нормальною практикою. Що ж стосується військових, то сьогодні можна спостерігати дуже небезпечну тенденцію у суспільстві вбачати в них «божевільних вояків», яких необхідно контролювати та примусово лікувати. Все це розмежовує людей та поступово стирає моральні принципи та заборони. На виході ми можемо побачити дегуманізацію цілих груп населення, насилля на адресу яких – норма для людей. Тому не дивно, що «найближчим другом» стигматизації є явище катувань та нелюдського поводження.

Тортури це «кінцева зупинка» стигматизації людини. Вони несуть за собою не тільки фізичні, а і психологічні страждання, приниження гідності та глибоку травматизацію. Саме тому сьогодні Україна має розпочати широкомасштабну кампанію профілактики катувань та впровадити ефективну систему фіксування їх наслідків для покарання злочинців та відновлення постраждалих у правах.

Вже незабаром «Форпост» разом із DIGNITY та Правозахисною групою «Січ» розпочнуть реалізацію проекту, направленого саме на вирішення цього питання. Для нас важливо знайти однодумців, які розуміють масштаби та можливі наслідки проблеми стигматизації будь-яких груп співгромадян, особливо – у прифронтових зонах. Сьогодні ми вже маємо потенційних союзників у цій справі з Краматорська та Слов’янська, яких ми забезпечили інструментами для виявлення бенефіціарів та роботи з ними. Тісна співпраця з новими колегами зміцнить нашу «Коаліцію проти катувань» яка згодом, може поповнитися новими учасниками – тими, хто бажає жити в правовій державі і не тільки бажає, а й наполегливо йде до цієї мети.

#проти_катувань #тортури #жорстоке_поводження #психологічна_допомога #GCRT #ЄС #Форпост

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*