Як розповісти історії ветеранів, не травмуючи?

Про це ми спілкувалися із журналістами-практиками у Дніпрі в рамках тренінгу з мобільної журналістики «Томсон медіа» та International Alert.  Організатори вперше за час проведення таких тренінгів в Україні запросили психолога, аби розповісти про типові помилки у комунікації з ветеранами та як їм запобігти.

Експрес курс із мобільної журналістики тривав п’ять днів та зібрав 12 журналістів з різних міст України. У рамках тренінгу медійники знімали сюжет про ветеранів, які отримали серйозні поранення, а зараз активно займаються спортом.

Форпост представляла керівниця та психологиня Олена Подолян, яку запросили поділитися досвідом роботи із людьми, які пройшли через жахи війни та дати практичні поради журналістам.

Вона розповіла, що за останні кілька років у суспільстві сформувалися чіткі стереотипи щодо ветеранів. І один з них – нав’язаний страх щодо катастрофічних розмірів посттравматичного синдрому у військових. Страх, який вигідний певним «фахівцям», що роблять на болючій темі кар’єру. Однак така риторика формує упереджене ставлення до вояків з боку населення.

«Стереотипи дуже привабливі для журналістів. Ними зручно користуватися, однак вони заважають побудувати ефективну комунікацію та заганяють ветеранів у «глухий кут». Також вони спотворюють зміст та сприяють розповсюдженню недостовірної інформації. І найсумніше – вони викликають розчарування у всіх учасників комунікації: у журналіста і у ветерана», – додала Олена Подолян.

На думку психологині, у журналістів та ветеранів є чимало спільного: вони працюють в умовах стресу, виконуючи соціально важливу роботу, до якої є підвищений інтерес з боку суспільства. Також і журналісти, і ветерани  перевантажені стереотипами та недовірою пересічних громадян. Якщо це розуміти, то можна вийти за рамки стереотипних очікувань, побоювань та запитань і підготувати якісний матеріал.

Найголовніше у спілкуванні з ветераном, як і будь-яким спікером, уникати упереджень, що у свою чергу, відкриє журналістам величезні можливості.  Приміром, вони можуть отримати щиру емоцію або несподівану інформацію, яку людина не наважувалася раніше розповісти. В будь-якому разі це буде продуктивний та взаємно-вигідний діалог.

Щиро дякуємо організаторам за запрошення та глибоке розуміння важливості такої роботи з журналістами!

Сюжет про ветеранів, який зняли учасники тренінгу. Автор: Тетяна Кондрашевська.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*