Як перевірити достовірність сайтів

Медіаграмотність та інформаційну гігієну в наш час важко переоцінити. А особливо у період виборчих компаній.  Інформація поширюється подібно вірусу і аналізувати її не вистачає часу, бажання або навичок. У вирі маніпуляцій інформацією можуть загубитися навіть досвідчені журналісти, що вже казати про пересічних читачів. Зазвичай, багато фейкової інформації поширюють онлайн-видання. Отож, як не потрапити у пастку недостовірних сайтів та як правильно перевіряти інформацію?

Перший крок. Перевірте інтернет-адресу.

Фейкові новини часто поширюють крихітні інтернет-ресурси, за якими може стояти будь-хто. Почніть перевірку з назви та адреси ресурсу. Якщо назва схожа на ім’я відомого видання, можливо, сайт створений для його дискредитації, або, що вірогідніше – для користування його позитивною репутацією та іміджем.

Приміром, створюються сайти, які візуально дуже схожі на всесвітньо відомі медіа бренди ВВС и CNN на кшталт  «bbcccnn». Але якщо уважно придивитись до контенту, то жодного зв’язку у таких ресурсів з асами міжнародної журналістики, звісно, нема.

Крок другий. Перевірити власника домену.

Сьогодні існує безліч ресурсів, які дозволяють отримати таку інформацію: де був зареєстрований сайт, коли, ким, і навіть де куплений. Одні з найпопулярніших – https://who.is/ , https://whois.net/, http://whois.domaintools.com/. 

Крок третій. Дізнайтеся, як давно працює сайт.

Найбільше довіри викликають медіа, які працюють багато років поспіль, а не створені кілька місяців тому, ще й перед виборами. Інформацію про рік заснування ЗМІ можна знайти під час перевірки домену. Втім, трапляються й винятки, коли нові медіа роблять якісний контент. Маркером можуть стати редактори та журналісти, які мають добре ім’я та репутацію. Тоді є велика вірогідність, що вони будуть чітко розмежовувати журналістику фактів та думок та не видаватимуть прихованої реклами й фейків.

Крок четвертий. Визначте, хто власник сайту.

При перевірці домену (крок 2) можна дізнатись й про власника сайту. Не виключено, що це буде підставна особа. В будь-якому разі ви знатимете, наскільки прозора  політика даного ЗМІ і що від нього очікувати.

Ось і вся базова перевірка! Якщо ви впевнені, що сайту можна довіряти, що за матеріалом стоїть конкретна людина, а інформація пройшла базовий фактчекінг – можна поділитися нею з друзями. Головне – мислити критично, щоб не стати жертвою або навіть джерелом неправдивих новин!

Ліка Толорая, журналістка ГО “Форпост”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*