Систематичні побиття та погрози у відділку в поліції – не катування, а «перевищення повноважень»

катування
Сьогодні Дніпропетровська обласна прокуратура опублікувала матеріал про те, що у Дніпровському відділі поліції було викрито злочинне угрупування з поліцейських. https://cutt.ly/LW7H8qC
 
Група «правоохоронців» займалася тим, що фізично та психологічно примушували громадян зізнаватися у злочинах. При цьому, поліцейські застосовували спеціальні засоби в ході «допитів». А завершували вони свої дійства вимаганням хабарів за непритягнення своїх жертв до кримінальної відповідальності.
 
Прокуратура пише: «у період з травня 2020 по січень 2021 рр. зловмисники, перевищуючи службові повноваження для створення видимості ефективної роботи, примушували громадян зізнаватись у скоєнні злочинів, здійснюючи на них психологічний та фізичний вплив. Останні били потерпілих, застосовували до них спеціальні засоби (кайданки) тощо».
Загалом цим займалося п’ять співробітників відділу.
 
Як йдеться в офіційному повідомленні, підозрювані можуть стати перед судом лише за такими статтями: ч.3 ст.28 (вчинення злочину групою осіб), ч.3 ст.368 (хабарництво) та ч.2 ст.365 КК України (перевищення влади). Тобто, те, що поліцейські систематично били своїх жертв, застосовували психологічний тиск та використовували спецзасоби, не означає катування.
 
Очевидно, що така кваліфікація суперечить нормам міжнародного законодавства. Зокрема, ратифіковану Україною Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (її третю статтю).
 
При цьому, навесні цього року Уряд підтримав пропозицію щодо посилення відповідальності за катування:
https://cutt.ly/2W7JoQS
 
Про проблему хибної кваліфікації дій правоохоронців говорять вже не перший рік: https://www.radiosvoboda.org/a/30693959.html
Перевищення влади – куди більш м’яка стаття, аніж стаття 127 ККУ. Тим більше, така кваліфікація не дає реально оцінити масштаби тортур з боку поліції.
 
Закликаємо правоохоронні органи дотримуватися міжнародних стандартів розслідування та кваліфікації злочинів. І нагадаємо, що Україна – антилідер за скаргами до ЄСПЛ. Щороку сотні скарг про катування та неналежне розслідування розглядаються на користь потерпілих. Як наслідок, держава втрачає свій імідж та вимушена виплачувати сотні тисяч євро в якості компенсації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *