СНІДАНОК З УКРАЇНСЬКИМ ПСИХОЛОГОМ У МЕХІКО

У грудні 2017-го у місті Мехіко вперше у середовищі російськомовних емігрантів з успіхом стартував проект – «Сніданок з психологом».  Його автор – київський психолог та фахівець Центру психічного здоров’я та травматерапії Форпост HELP Наталя Щербина.

Довідка: Наталя Щербина – психолог з десятирічним стажем роботи. Спеціалізується на сімейній системній терапії та травматерапії. Має практику психотерапевтичної роботи з пацієнтами, які отримали досвід перебування в ізоляції та тортур під час військових дій на Сході України. Надавала психологічну антистресову допомогу учасникам протестних дій на Майдані. Здобуває сертифікат міжнародного рівня у програмі післядипломної освіти «Психологічне консультування та травматерапія» в Regent University (USA – Україна).

На першому «Сніданку з психологом» Наталя запропонувала слухачам продіагностувати свої взаємовідносини у родині. Зі слів учасників, за результатами цієї діагностики вони «краще усвідомили, що сім’я – це система, що члени родини впливають один на одного як свідомо, так і позасвідомо. А також, що цю систему взаємовідносин можна змінювати, розвивати та покращувати».

Друга зустріч у цьому форматі стосувалася питань відповідальності та налагодження конструктивного діалогу у родині.

Наталя ще працює у Мексиці (хоча вже пакує валізи, аби повернутися до Києва) і попри завантаженість знайшла час відповісти на кілька наших запитань:

– Як виникла ідея проводити подібні зустрічі у Мехіко?

Це вийшло спонтанно. Я збиралася сюди на два місяці у відпустку, ретельно її планувала. Але життя внесло корективи: у вересні у Мексиці трапився сильний землетрус. ( Прим: 19 вересня 2017-го землетрус магнітудою 7.1  забрав життя 369 людей).  Багато психологів як волонтери почали допомагати мешканцям впоратися з наслідками стресу, а оскільки маю такий досвід – я теж підключилася.

Проводила онлайн-консультації у невеликих групах. Розповідала, як розпізнати посттравматичний синдром – ПТСР, який часто плутають з порушенням роботи вестибулярного апарату, ЧМТ, проблемами з серцем та гострим стресовим розладом, який, переважно, минає сам по собі. Я радила додатково проконсультуватися у невролога та кардіолога. І головне – попереджала про небезпеку самодіагностики з Інтернету та за порадами подруг. Також я розробила список простих рекомендацій: як за короткий час відновити внутрішній спокій.

– І які це були рекомендації?

Фізіологічні наслідки землетрусу, перш за все, проявляються у складнощах з роботою вестибулярного апарату: паморочиться у голові, земля йде з-під ніг. Для того, щоб відновлення відбувалося скоріше, я радила використовувати зорову підтримку за допомогою маятника – постійно мати перед очима невеликий предмет, який можна підвісити на нитці під стелею.

Він сигналізуватиме, що все спокійно, стеля – над головою, а підлога – під ногами. Можуть допомогти й вправи з позитивної візуалізації, а щоб заспокоїти дітей – радила більше часу проводити з ними у тілесному контакті.  Була й така порада: тримати на видному місці «Тривожну валізу» з документами, ліками та цінними речами, проводити час з друзями на свіжому повітрі. Це дуже прості речі, але вони дають відчуття заспокоєння. Після останніх подій я замислилися, що варто провести кілька семінарських занять з інтеграції травматичного досвіду, що вони потрібні для цієї аудиторії та знайшла організатора.

– А хто слухачі ваших семінарів?

Це російськомовні жінки та чоловіки, які переїхали до Мексики на постійне проживання.

– Чи проводяться подібні групові заняття у Мехіко?

Справа у тому, що російськомовне середовище у Мехіко дуже щільне і попри великий попит на терапевтичну допомогу – мало хто зважується йти до місцевих спеціалістів, адже всі знають один одного особисто, перетинаються у друзів чи знайомих. З цієї ж причини серйозна групова робота з власним травматичним досвідом (домашнє насильство, розлучення тощо.) видається  учасникам вкрай некомфортною, тож основний акцент робився на роботі індивідуальній.

– Що саме ви обговорюєте на «Сніданках з психологом»?

Чимало різних тем. Приміром, як побудувати гармонійні стосунки з людиною іншої культури. Як створити гармонійні відносини між своїми та прийомними дітьми. Цивільний шлюб: плюси та мінуси. Домашнє насильство: де межа між особливостями характеру та жорстокістю.

– Наталя, чи плануєте привезти “Сніданок» в Україну і далі розвивати цей формат?

Так, формат такої зустрічі здається мені цікавим та подобається учасникам. Тож обов’язково запровадимо його і в Україні!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*