ПСЕВДОЕКСПЕРТИ: ЯК НЕ ПОТРАПИТИ НА ГАЧОК?

В епоху постправди (постправда – обставини, за яких емоції впливають на громадську думку більше, аніж об’єктивні факти) багато хто зловживає поняттям «експерт».  Часто можна побачити автора, який викликає сильні емоції у великої аудиторії читачів, маніпулює ними і починає  грати роль експерта. Така «гра» досить небезпечна. Тому вкрай важливо розбиратись в людях, яких називають експертами, щоб отримувати правдиву інформацію, а не стати жертвою маніпуляцій.

ЯКИМ ЕКСПЕРТАМ ДОВІРЯТИ?

У соцмережах фактично будь-хто може стати блогером, зібрати тисячі підписників і писати про політику, економіку або суспільні проблеми. Та це зовсім не означає, що автор компетентний та глибоко розбирається у темі. Його можуть навіть запрошувати на телебачення у ролі експерта, але для того, щоб стати фахівцем недостатньо просто вміти завойовувати симпатію публіки. Тож як відрізнити псевдоекспертів від справжніх?

Блогери. Їхня думка з певних тем може зацікавити підписників та ЗМІ. Вони можуть бути відомими журналістами, однак це не означає, що їхні знання з політики або економіки будуть високо фаховими та глибокими. Експерти–самоучки часто помиляються через поверхневе знання проблеми.

Профільні фахівці. Вони можуть працювати в інвестиційній сфері, банках, рекламі, бізнесі, тощо, тобто, дійсно володіють знаннями з власної галузі і готові ділитися ними зі ЗМІ.

Аналітики працюють в аналітичних центрах та ґрунтовно досліджують  певні суспільні явища та проблеми. Глибоке занурення у конкретну проблематику – їхня професія і вони – знавці у своєму полі.

НЕЗНАЙОМИЙ ЕКСПЕРТ: НА ЩО ЗВЕРНУТИ УВАГУ? 

Резюме: освіта та кар’єра. Чимало експертів мають власні аккаунти в соцмережах, де можна знайти багато корисної інформації: чим займався автор раніше, скільки працює в обраній сфері. Можна пошукати інформацію про нього у відкритих джерелах. Також варто поцікавитися освітою експерта.

Місце роботи. А тут може чекати пастка. Якщо на сторінці у Фейсбуці місцем роботи експерта вказаний дослідницький центр, це не означає, що такий заклад дійсно існує. Пошукайте! Досить часто експертами називають тих, хто працює у великих компаніях, а не дослідницьких центрах.

Вчитель може виступити експертом з питань освіти,  лікар – прокоментувати медичну реформу. Однак, потрібно розуміти, що думка лікаря або вчителя у таких випадках може бути досить суб’єктивною. Це теж варто враховувати.

Власники дослідницьких центрів 
Прозорість структури власності та фінансування вкрай важливі. Більшість дослідницьких центрів в Україні отримують фінансування з чотирьох джерел: грантові кошти, державні замовлення, замовлення аналітики від бізнесу та благодійні внески.  Важливо знати, на яку організацію працює експерт і наскільки він незаангажований.

Наукові дослідження або статті.

Справжні експерти досить часто працюють у дослідницьких центрах, мають вчені ступені та пишуть дослідницькі роботи.

Коло експертних тем
Чим кращий експерт, тим вужче коло тем він коментує. Експерти, які цінують власну репутацію, завжди відмовляються коментувати тему, яку вони не знають або знають поверхово.

Крос-чек
Якщо ви погано знаєте тематику, яку коментує експерт, спробуйте знайти у його промовах або колонках те, про що ви знаєте або чули. Інформацію, яку можете перевірити на пошукових ресурсах. Така перевірка може показати, наскільки добре експерт орієнтується у цифрах, володіє фактажем, розумінням теми та з чого робить висновки.

Риторика та категоричність
Хороші експерти завжди обережно роблять висновки, намагаються представити всі можливі точки зору та беруть до уваги різноманітні фактори. Вони працюють зі складними базами даних та, ймовірно, назвуть багато причин, які впливають на певний показник або явище. Але точно – не заявлять щось категоричне. Тому, що гарний експерт — обережний у висновках і розуміє, що несе відповідальність за свої слова, які можуть вплинути на тисячі людей.

Ліка Толорая, журналіст ГО «Форпост».

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *