Історія

З початком військового вторгнення РФ на територію суверенної України, попит населення  на правову допомогу та психологічну підтримку значно виріс з причини систематичних порушень Міжнародного гуманітарного права, відсутності механізмів захисту громадян, які зазнали шкоди з огляду на те, що Україна всі роки незалежності була поза будь-якими конфліктами та правової невизначеності «гібридної війни».

Базові цінності громадянського суспільства, якими ми жили всі ці роки – права людини, свобода, гідність та людяність – опинились під загрозою знищення, яка поставила нас перед необхідністю підвищувати рівень самосвідомості, ініціювати реформи, впроваджувати сучасні моделі надання фахової допомоги.

Прийнявши нові виклики, маючи власне підґрунтя професійного досвіду та спираючись на міжнародне професійне товариство, фахівці на волонтерських засадах починають активні дії по реалізації захисту прав та наданню допомоги тим, хто її потребує.

Після багатьох місяців активної кризової роботи з активістами Революції  Гідності (2013-2014 роки) та з військовослужбовцями в зоні проведення АТО (починаючи з 2014 року) стало зрозумілим, що саме зараз  на часі розробляти  реабілітаційну програму для  учасників бойових дій та тих, хто постраждав від військової агресії тим чи іншим чином. Безумовно люди, які пережили катастрофу або військові дії, потребують в першу чергу правової допомоги і повного комплексу соціально-психологічної (медичної) допомоги. Беручі до уваги міжнародний досвід розвинутих країн, подібні програми мають базуватися на правозахисній платформі з залученням великої кількості фахівців.

З початком 2015 року розпочалась активна співпраця юристів та психологів: спільний супровід клієнтів; інтерв’ювання для складання скарг до ЄСПЛ (правозахисною групою «СІЧ» було зібрано понад 80 пакетів документів для надсилання скарг до Європейського Суду з прав людини в інтересах тих, хто був у полоні. Близько 30 відсотків цих клієнтів отримали психологічну допомогу Форпост); взаємна міждисциплінарна  підтримка; перші напрацювання реабілітаційних стандартів.

Волонтери Форпосту в своїй діяльності вперше серед українських організацій (тим більше – державних медичних закладів, які потребують негайного реформування), що спеціалізувалися в наданні допомоги постраждалим, почали застосовувати Стамбульський протокол (Керівництво з ефективного розслідування та документування тортур та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання).

В січні 2015 року в місті Київ Гуманітарна ініціатива «Захист Патріотів» Світового Конгресу Українців проводить Міжнародну конференцію «Розвиток, стандартизація та впровадження тактичної медицини в Україні», де вперше для України були озвучені стандарти комплексного супроводу та реабілітації осіб, яких торкнувся конфлікт – доповідала  Олена Подолян, тоді ще в якості керівниці дніпропетровського осередку Психологічної кризової служби (Громадське об’єднання «Українська асоціація фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій»).

В квітні того ж року, коли програма реабілітації набула своє власне ім’я – Форпост,  щоб не губитися серед низки різноманітних сервісів (перша психологічна та кризова допомога містянам та у зоні АТО; психологічне консультування та психотерапія, сфокусована на травмі), ми з радістю прийняли запрошення на участь в Міжнародній конференції, яка відбулась за сприянням Агенції НАТО та командування Збройних Сил НАТО в Європі. Основною темою заходу була ефективна, якісна та вчасна фізична та психологічна реабілітація військових постраждалих (поранених) в АТО та членів їх сімей. За участю фахівців з медичних питань Міністерства оборони США, представників Великої Британії, Данії, Естонії, Болгарії, Румунії, а також представників українських Міністерств оборони, соціальної політики, охорони здоров’я та науково-дослідних інститутів, реабілітаційних центрів і громадських організацій, були розглянуті дуже важливі питання медичної реабілітації, підтримки психічного здоров’я, інституційних та політичних факторів і тактичної військової медицини.

В червні 2015 року, під час проведення міжнародної конференції «Комплексна допомога учасникам бойових дій в Україні у поверненні до мирного життя» Державною службою України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, Олена Подолян презентувала «Проект комплексної реабілітаційної програми «Форпост», який отримав високі оцінки учасників конференції, які допомогли розширити коло професійних контактів.

10 березня 2016 року партнерська волонтерська програма Січі та Психологічної кризової служби «Форпост» набуває статусу юридичної особи та реєструється як неурядова громадська організація «Всеукраїнський Центр з надання допомоги постраждалим внаслідок терористичних дій на Сході України «Форпост». На цей момент волонтерська програма зусиллями двох організацій надала допомогу більш, ніж тисячі особам (без урахування роботи,  яка проводилася для населення “сірих зон” та в АТО, ресурсами ПКС та СІЧі).

Вже у квітні того ж року ГО «Форпост» отримує від громадської організації «Культура Медіальна» свій перший грант на реалізацію проекту «Нормотворення в інтересах постраждалих від терористичних дій на Сході України» в рамках міжнародної платформи експертної співпраці «Київський діалог» за фінансової підтримки Міністерства Закордонних Справ Федеративної Республіки Німеччина», в реалізації якого «Правозахисна група «СІЧ» виступає стратегічним партнером.

Наступним потужним кроком у реалізації своєї мети для громадської організації Форпост було отримання гранту від Фонду «Глобальна ініціатива з психіатрії – Тбілісі» (GIP-Tbilisi), Грузія, в рамках проекту «Психологічні зерна миру: реабілітація після травми та громадянський активізм в Україні» за фінансової підтримки ЄС, що реалізується організацією «Інтернешнл Алєрт» (International Alert), Англія.

15 грудня 2016 року офіційно відкрито Центр психічного здоров’я та травматерапії «Форпост-HELP». На методичній базі Центру на основі досвіду комплексного біо-психо-соціального супроводу клієнтів розпочато створення повноцінної програми реабілітації жертв тортур. Використовуючи підхід доказової медицини (англ.Evidence-based), допомога здійснюється мультидисциплінарною командою в рамках соціального супроводу або кейс-менеджменту (англ. – case-management).

Сьогодні громадська організація «Форпост» – це потужна команда професіоналів, щоденні зусилля якої сфокусовані на наступних напрямках: http://forpost-center.org/pro-nas/strategiya