На шляху до ефективного використання права Стамбульського протоколу в Україні

17 лютого у Києві відбулася Конференція «На шляху до ефективного використання права Стамбульського протоколу в Україні», яку організували Правозахисна Група “СIЧ” та Громадська організація “Форпост” у партнерстві з Danish Institute Against Torture за підтримки Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав Людини.

Світлина від Громадська організація "Форпост".

На зустрічі зібралися провідні українські правозахисники, психологи, медексперти та представники державних органів, які працюють у сфері протидії тортурам. Спікером виступив голова відділу з питань охорони здоров’я у DIGNITY, голова Комітету ООН проти катувань, д-р Йенс Модвіг.

«Ми говоримо, що катування – це спричинення болю та страждання посадовою особою з певною метою, яке замовчується. У жертв нерідко виникає почуття провини і вони уникають розповідати про тортури. Спогади викликають болісні «флешбеки»; виникає бажання не думати, не згадувати, і постраждалий наче «капсулюється» у собі. Усвідомити, що сталося – дуже складно. Якраз над цим і працює Стамбульський протокол: правильно задокументувати наслідки тортур. Вкрай важливо робити це вчасно, адже «вікно часу» може тривати всього 2-4 тижні» – розповів д-р Йенс Модвіг.

Світлина від Громадська організація "Форпост".

Стамбульський протокол був опублікований у 1999-му році як міжнародний перелік рекомендацій з документування наслідків тортур. Це не просто міжнародні настанови для лікарів як обстежувати людину «з голови до п’ят», а й детальний опис умов обстеження та процесу й стандартів розслідування фактів катувань.

В Україні досі нема єдиної офіційної статистики фактів тортур. Однак, за результатами опитування громадян України, яке провели фахівці Харківської правозахисної групи (ХПГ) у 2018-му році, можна говорити про 64 тисяч випадків катувань на рік з боку працівників правоохоронних органів. Нерідко правозахисників просто не допускають всередину пенітенціарних установ для фіксації наслідків катувань.

Світлина від Громадська організація "Форпост".

Уповноважена ВР з прав людини Людмила Денісова розповіла, що її працівники у кожному з візитів до українських тюрем фіксують факти катувань та відзначила високий рівень жорстокості щодо підопічних психіатричних лікарень, закладів соціальної сфери та геріатричних інтернатів. За її словами, «катуванням не видно кінця».

Світлина від Громадська організація "Форпост".

У 2019-му році Офіс омбудсмена зафіксував 1411 випадків подібних порушень, а Генпрокуратура порушила 52 кримінальні провадження за фактом катувань. Однак переважна частина таких справ (1629 – у 2019 році) кваліфікуються як перевищення службових повноважень. До суду доходить лише 3% кримінальних проваджень, тоді як реальних вироків в Україні за рік – лише 10-15 випадків.

«В Україні є можливості документувати тілесні ушкодження відповідно до Стамбульського протоколу, але українське законодавство не повною мірою передбачає, що ці докази будуть враховані у суді … Справи, які заводяться за статтею “катування”, рідко закінчуються обвинувальним вироком», – зазначив Дмитро Рева, керівник ГО «Правозахисна група «СІЧ».

На зустрічі обговорили практичні кроки, які необхідно зробити для ефективного документування тортур та міжнародний досвід реалізації Стамбульського Протоколу.

Світлина від Громадська організація "Форпост".

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*