Конференція «VETS: світові практики інтеграції ветеранів до мирного життя»

24-25 квітня 2018 року у Києві відбулася масштабна міжнародна конференція«VETS: світові практики інтеграції ветеранів до мирного життя». Вона зібрала найкращих державних та громадських експертів з питань реінтеграції військових з Європи, США, Канади та України.

Конференція стала безпрецедентною подією в Україні. Вперше проблема реінтеграції ветеранів піднімалася на рівні великої кількості успішних міжнародних практик. На меті організаторів (ГО «Юридична Сотня», ГО «Побратими», ГО «Combined Arms» (США) та Anglia Ruskin Univesity (Велика Британія) було обмінятися найкращим досвідом  між державами, аби створити власну стратегію захисту ветеранів.

Першим подібним заходом в інтересах військовослужбовців в Україні, на наш погляд, була  Міжнародна Конференція «Розвиток, стандартизація та впровадження тактичної медицини в Україні» у січні 2015-го. Сьогодні, у Києві, обговорення проблеми реінтеграції ветеранів вийшло на новий рівень.

«Сьогодні цей круглий стіл відбувається не тому, що все ідеально між державою та ветеранами, – зауважив Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко на відкритті конференції. – Постало питання щодо створення Міністерства у справах ветеранів. Насправді, є маса нерозв’язаних питань і ми говоримо, що 30-40 тисяч ветеранів – це не фінальна точка, війна продовжується, агресія РФ проти України продовжується і кількість ветеранів буде лише зростати».

Під час конференції відбулися гострі панельні дискусії за участі експертів  Великобританії, Данії, Південної Кореї, США, Канади та України. Обговорювали найрізноманітніші аспекти реінтеграції ветеранів: медичну реабілітацію та психічне здоров’я; підтримку сімей та соціальну інтеграцію; Працевлаштування та Подолання наслідків шокової травми, Роль недержавних організацій та чимало іншого.

Одним з найбільш якравих виступів стала доповідь Карло Кастро (Директора Центру інновацій та досліджень ветеранів та сімей військових, Доцента Університета Південної Каліфорнії  у Школі соціальної  роботи Suzanne Dworak-Peck). У його доповіді на тему «Теорія військового переходу» прозвучали хвилюючі тези, які усоблюють усе, до чого сьогодні прагне Україна:

«Теорія військового переходу» засвідчує, що прихід на службу в армію, перехід під час військової служби та перехід-звільнення зі служби створють однаково інтенсивні можливості як для росту, так і для проявів негативних наслідків».

«Теорія військового переходу» узгоджується з одним з основних здобутків психотравматології, що переконливо доводить: людина, яка пережила серйозну соціальну або особистісну травму (переселенець, військовий) має настільки ж високий потенціал до розвитку, як і до посттравматичних проявів.  Чимало залежить від можливостей, які будуть надаватися ветерану громадськими інститутами.

У звязку із цим, можна назвати певний перелік критеріїв, які слугують показником успішної реінтеграції ветерана у соціум: «зайнятість, здоров’я (фізичне та психологічне), власне житло, міцні стосунки з родиною, друзями та спільнотою, фінансова стабільність та юридична основа ( правове поле, яке враховує інтереси та потреби ветеранів), загальне благополуччя та задоволеність життям».

У Конференції взяла участь і керівниця ГО «Форпост» Олена Подолян. На її думку, своєрідним маркером демократичної зрілості держави є довготривала турбота про громадян, які були призвані до військово служби:

« В умовах війни важко утримати фокус на чомусь іншому, окрім оборони країни від зовнішньої агресії. Однак, це можливо. Основа задача українського суспільства сьогодні: зберегти та закріпити мирні інціативи, незважаючи на агресивний штурм східних кордонів України та глобальну деструкцію з боку РФ в інформаційному полі. На наш погляд, одним з ефективних інструменів у цьому питанні виступає практика довготривалої  турботи про військовослужбовців».

За результатами конференції будуть напрацьовані рекомендації українському урядові щодо побудови стратегії та національної політики у сфері інтеграції ветеранів до мирного життя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*