«Кажуть, що ми випускаємо «маніяків, канібалів та насильників» на вулицю – це брехня»

У Дніпрі уже третій тиждень триває процес реорганізації єдиної в Україні психіатричної лікарні із суворим наглядом. Тут на примусовому лікуванні перебувають 656 пацієнтів – це люди, які скоїли важкі, або особливо важкі злочини та визнані неосудними.

«Це не забаганка МОЗ, а зміни у законодавстві».

10 червня 2018-говступиву дію Закон України, за яким пацієнти, до яких застосовується примусове лікування, повинні отримувати його лише за місцем проживанням.

«Ніхто не відпускає пацієнтів на вулицю. Вони продовжать лікування за місцем проживання за власним бажанням. Нераціонально привозити хворих з усієї країни у Дніпро. Родичі скаржаться, що витрачають тисячі гривень на одну поїздку. А хворі через 5-6 років втрачають будь-які соціальні зв’язки, – коментує голова комісії з реорганізації, директор Центру психічного здоров’я МОЗ України Сергій Шум.

Пацієнти задоволені, лікарі – ні.

Серед пацієнтів – настрої оптимістичні, – кажуть у МОЗі, – а серед персоналу – з точністю до навпаки. Лікарі бояться, що втратять роботу, однак їх запевняють, що усі будуть працевлаштовані у Центрі психічного здоров’я, філію якого найближчим часом відкриють у Дніпрі.

«Зараз багато маніпуляцій. Кажуть, що ми веземо хворих туди, де нема підготовлених фахівців. Це не так. Ми провели дослідження і з’ясували, що 607 осіб, які скоїли небезпечні злочини проти життя інших осіб, перебувають у звичайних психіатричних лікарнях країни. Дніпро не єдине місто з таким досвідом».

«Тут відчувається важка атмосфера».

30 років тому лікарня була взірцем «каральної психіатрії». Сюди на примусове лікування з вигаданими діагнозами привозили відомих українських дисидентів. Через палати з решітками пройшли такі відомі дисиденти як Анатолій Лупиніс та Леонід Плющ.

«Тут є місця, куди заходиш і одразу відчуваєш біль і страждання. Але ті, хто працюють тут зараз, не мають до тих подій жодного відношення. Та й реорганізація відбувається не через це. Ми просто виконуємо норми закону, – додає Сергій Шум.

До МОЗу потрапили унікальні медичні архіви, у яких містяться медичні картки та листи пацієнтів. Доступ до цієї інформації згодом матимуть рідні колишніх пацієнтів. Більше про процедуру отримання архівів ГО «Форпост» повідомить пізніше.

На фінішній прямій.

Саме зараз у Дніпрі комісія МОЗу аналізує заяви пацієнтів, а найближчим часом перших хворих почнуть перевозити до 12-ти інших психіатричних лікарень країни. Загалом процес реорганізації, за словами фахівців МОЗу, має завершитися до нового року.

Ольга Волинська

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *