Катування та жорстоке поводження в Україні (дослідження)

26 червня – Міжнародний день захисту жертв катувань. Саме в цей день 1987 року набула чинності Конвенція ООН проти катувань. 26 червня об 11:00 у приміщенні інформаційного агентства «Главком» (вул. Шовковична, 8/20) відбулася прес-конференція, на якій представники Харківської правозахисної групи (ХПГ) та Української Гельсінкської спілки з прав людини (УГСПЛ) Євген Захаров та Макс Тимочко розглянули проблему застосування катувань у поліції, пенітенціарній системі та під час збройного конфлікту на сході України, розповіли про діяльність Коаліції громадських правозахисних організацій «Проти катувань!» та репрезентовано результати соціологічного дослідження масштабу та розповсюдженості катувань (восени 2018 року опитано 19 500 респондентів в усіх 24 областях України та Києві).

Дослідження було проведено Харківським інститутом соціальних досліджень в межах проекту Харківської правозахисної групи щодо боротьби з катуваннями та безкарністю за підтримки Європейського Союзу. Його ключові результати можна знайти за цим посиланням. В ході опитування 326 респондентів відзначили, що ставали жертвами завдання працівниками поліції побоїв, страждань чи катувань та розповіли свої історії. Таким чином, доля опитаних, які протягом 12 місяців 2018 року ставали жертвами навмисного завдання працівниками поліції побиття, страждань чи катувань незначно, але зменшилась з 2,0 % (2017), коли оціночна кількість жертв складала 641 326 осіб, до 1,7 % (2018) – 546 686 осіб. Оціночна кількість жертв катувань майже повернулася до результату 2015 року – 64 200 постраждалих. З одного боку, враховуючи значне збільшення масштабу вибірки, це фактично не відрізняється від показників 2017 року – насильство залишилось в тих же межах. Але водночас можна констатувати, що негативна тенденція до зростання кількості випадків насильства, яка виникла у 2016–2017 рр., призупинилась, проте загальний масштаб залишається досі значним. Крім того, продовжується тривожна тенденція підтримки населенням незаконного застосування сили поліцією в окремих ситуаціях. Якщо у 2017 році так вважав кожен четвертий українець, (24,6 %), то у 2018 році – майже кожен третій (31,8 %).

Члени Коаліції «Проти катувань» ХПГ, УГСПЛ, Дніпровська правозахисна група «Січ» здійснили протягом року моніторингові візити до більше ніж 100 пенітенціарних установ та констатували суттєве збільшення незаконних насильницьких дій щодо в’язнів з боку адміністрації окремих установ, таких, як Бердянська ВК № 77, Жовтоводська ВК № 26, Одеська ВК № 51, Черкаська ВК № 62, Замкова ВК № 58 та інші. Перед Коаліцією стоїть завдання охопити моніторинговими візитами всі виправні установи і посилити захист прав засуджених, поставивши саме це питання як ключове в реформуванні цих установ.

Системним в останні роки є порушення принципу неповернення, коли шукачів притулку примусово повертають або екстрадують до країн походження, в яких є загроза смерті, катувань та політичних переслідувань. Екстрадиція в Росію учасника АТО Тимура Тумгоєва сколихнула всю Україну.

Порівняння кількості зафіксованих фактів катувань та жорстокого поводження з кількістю засуджених за вчинення цих злочинів агентів держави свідчить про майже повну безкарність тих, хто незаконно застосовує силу, іноді навіть смертельну. Це один з головних викликів для Коаліції. Досі не покарані і працюють в поліції винні у смерті студента Індила, у вбивстві чоловіка на Кривому озері на Миколаївщині. Вкрай необхідне створення незалежної системи розслідування скарг на незаконні дії поліцейських та службовців інших правоохоронних органів.

До відомих раніше сфер системного застосування катувань (міліція, система виконання покарань, жорстоке поводження у сфері отримання притулку), починаючи з 2014 року додалися катування та погане поводження й інші екстраординарні порушення прав людини – позасудові страти, насильницькі зникнення, ґендерно обумовлене насильство у Криму і на південному сході України внаслідок військової агресії Росії та військового конфлікту, викликаного цією агресією. Весь цей комплекс проблем також був предметом розгляду Коаліції.

Загалом протягом останнього року члени Коаліції ХПГ, УГСПЛ та «Січ» вели провадження у більш ніж 400 справах у національних судах та Європейському суді з прав людини. Член Коаліції дніпровська організація «Форпост» надала психологічну допомогу та реабілітацію в цілому 50 жертвам катувань. А член Коаліції «Магнолія» розповсюдила 20 відеобюлетеней «Проти катувань» та 40 відео на ці теми.

Слід також зазначити, що інші коаліції, які були створені останніми роками, не охоплюють проблему катувань в повному обсязі та майже не ведуть захист прав людини у випадках конкретних порушень, вони більше орієнтовані на моніторинг діяльності державних органів. Відірвавшись від практичного правозахисту, вони, на наш погляд, стали значно більше, ніж раніше, орієнтуватися на піар. Відбулася певна переоцінка цінностей правозахисту, коли піар виглядає більшою метою, ніж допомога людям, які страждають від дій держави. Тому виникає нагальна потреба посилити діяльність, яка буде націлена насамперед на захист жертв порушень прав людини.

Контактна особа: Євген Захаров, 050 402 4064, 


Проект ЄС «Боротьба проти катувань, поганого поводження та безкарності в Україні»

Оригінал статті за посиланням: http://khpg.org/index.php?id=1561537520&fbclid=IwAR1y9JJZah4xd2RLG7didj7mTVJdgfVugwesFjw688J0x3iaG0JnPrJ9NYs

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *