Історія однієї дівчинки

До нашої організації за правовою допомогою звернулася бабуся дівчинки (ім’я навмисне не вказуємо, аби не нашкодити її інтересам), які удвох переїхали з Донецька до Дніпра ще у 2014-му році. Проблема полягала в тому, що у 2015-му Дівчинка повинна була отримати паспорт громадянки України та громадянство, але Управління ДМС Ленінського району у Дніпрі їй відмовили.

Згідно ст. 7 ЗУ «Про громадянство», особа може набути громадянство України за народженням, якщо її батьки, або один з батьків на момент її народження були громадянами України.

У свідоцтві про народження Дівчини в графі батьки дитини зазначено, що її батько за національністю вірмен та має громадянство України, а мати – теж вірменка з невизначеним громадянством.

Згідно п. 17 «Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень», затвердженого Указом Президента в редакції від 27.06.2006 р. № 588/2006 для оформлення набуття громадянства України за народженням особою, батьки (один із них) якої на момент її народження були громадянами України,один з батьків повинен подати документи:

а) заяву про оформлення набуття особою громадянства України за народженням;

б) копію свідоцтва про народження особи;

в) копію паспорта громадянина України.

Проблема полягала в тому, що місцезнаходження батька дитини було невідоме, а відтак – скласти заяву для набуття громадянства України було неможливо.

Проте, оскільки Закон передбачає отримання паспорту громадянина України по досягненню особою 16-річного віку, а порядок отримання паспорту значно звужує права неповнолітньої особи самостійно отримати цей документ, а мати, яка є її законним представником через відсутність в неї на даний момент права звернутися в інтересах доньки (не є громадянкою України та не може підтвердити законність свого перебування на території України), наша організація самостійно звернулася до Державної міграційної служби України в інтересах неповнолітньої дитини.

Держава гарантує всім дітям рівний доступ до безоплатної правової допомоги, необхідної для забезпечення захисту їхніх прав, на підставах та в порядку, встановлених Законом.

У відповідності зі статтею 7 ЗУ «Про охорону дитинства» кожна дитина з моменту народження має право на ім’я та громадянство. Місце та порядок реєстрації народження дитини визначаються сімейним законодавством, а підстави і порядок набуття та зміни громадянства – Законом України “Про громадянство України” та іншими нормативно-правовими актами.

Після звернення до ДМС України (м.Київ), наше клопотання направили до ДМС Дніпропетровської області, куди були запрошені неповнолітня Дівчинка разом із бабусею та юристом нашої організації.

В ДМС Дніпропетровської області ми письмово надали пояснення неповнолітньої Дівчини та докази, що підтверджують її родинні зв’язки з бабусею: копія свідоцтва про народження дитини, копія ІПН дитини, довідка із учбового закладу м. Дніпро, копія паспорту батька неповнолітньої особи, копія посвідки біженця бабусі, де зазначена мати неповнолітньої дитини (біженка з Вірменії з 1992-го року), а також – долучили наше звернення в інтересах неповнолітньої особи.

16 травня 2017-го року наша Дівчинка отримала паспорт громадянки України. Також її звільнили від сплати державного мита та штрафу за несвоєчасне отримання паспорту.

Наша Дівчинка змогла стати на облік внутрішньо переміщеної особи та дістала статус. Тепер вона зможе отримувати передбачені законодавством соціальні виплати для ВПО (внутрішньо переміщеної особи) та вступити до вищого навчального закладу

У нашої Дівчинки є молодший брат, якому виповнилось 12 років. Йому ми також допоможемо отримати статус ВПО, адже раніше офіційні органи відмовили. Тож у нас є всі підстави вважати, що і в цьому випадку держава стане на бік інтересів дітей.

 

Ксенія Оніщенко

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *