Гід по медіаринку України

Медіаринок України дуже великий та різноманітний. Приміром,  у Польщі він у 10 разів менший. З одного боку, така велика кількість ЗМІ вказує на свободу слова, а з іншого – кількість не означає високу якість. До того ж, не так вже й легко розібратись у різноманітті ЗМІ.  Щоб краще орієнтуватися у інформаційному просторі, ми підготували невеличкий гід по медіа-ринку України.

За дослідженням Інтерньюз, які проводилися протягом 2015-2018 рр основним джерелом  інформації для більшості українців лишається телебачення. У 2018-му частка респондентів, які використовували телебачення як джерело новин, становила 77%. На другому місці – онлайн медіа, на третьому –  соціальні мережі.

86% українців довіряють загальнонаціональному телебаченню. Такі дані дослідження Київського міжнародного інституту соціології 2018-го року. Після телеканалів – інформаційні сайти, а далі – соціальні мережі.

Усього на медіаринку України працюють 128 телеканалів, понад 200 радіостанцій та 3 тисячі друкованих видань. Онлайн-ЗМІ усього понад 2000.

Важливо знати, що в Україні працюють чотири найбільших медіа групи:

Старлайт Медіа (СТБ, ICTV, Новий канал, QTV, М1 та М2) належать бізнесмену Віктору Пінчуку.

Медіа Група Україна (ТРК «Україна», «НЛО ТV», «Футбол 1», «Футбол 2», 34 телеканал)  належать бізнесмену Рінату Ахметову.

1+1 медіа (1+1, 1+1 International, 2+2, ТЕТ, ПлюсПлюс, Бигуди, Униан-ТВ) володіє Ігор Коломойський.

Інтер Груп (Інтер, К1, К2, Мега, НТН) володіють Дмитро Фірташ та Сергій Льовочкін.

На ці 4 телегрупи припадає 75% аудиторії телеканалів. А тут можна прочитати детальніше про власників українських медіа та бази медіа.

Топ-20 українських онлайн ЗМІ, які більше за інших впливають на громадську думку:

Сегодня.ua, Страна.ua, 24 канал, Новое время, Ліга.net, Zaxid.net, 112 канал, Радіо Свобода, Уніан, ZIK, Обозреватель, ТСН, Цензор.нет, Економічна правда, Українська правда, 5 канал, РБК Україна, Interfax Україна, Кореспондент, Фокус.

Частина цих сайтів належить бізнес групам, які володіють телеканалами. Але серед двадцятки сайтів є і медіа незалежні від великого бізнесу та політики. Наприклад, Українська Правда, Ліга, РБК. Частина цих онлайн-ЗМІ досить ретельно моніторять на дотримання журналістських стандартів кілька профільних організацій. Приміром, громадська організація «Детектор медіа» має на сайті розділ «Моніторинг» з оглядом ток-шоу, моніторингом теленовин та телевізійних розслідувань.

«Інститут масової інформації» має кілька рейтингів, які допоможуть обрати ЗМІ, яким можна довіряти. ІМІ займається дослідженнями щодо дотримання українськими ЗМІ журналістських стандартів: аналізує новини та статті на достовірність.

А це дослідження прозорості українських медіа.

Сподіваємось, що матеріал був корисним та допоміг краще орієнтуватись у медіа ринку України.

Ліка Толорая, журналістка ГО “Форпост”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*