Директорка “Форпост HELP” виступила на Міжнародній Конференції ОБСЄ з прав людини

23 вересня у Варшаві на Міжнародній Конференції ОБСЄ з прав людини зібралися представники делегацій з різних куточків Європи. Однією з головних тем конференції стала проблема катувань та нелюдського поводження у європейських країнах. До Варшави зі своєю доповіддю та рекомендаціями завітала й наша команда в особі директорки Центру психічного здоров’я та травматерапії “Форпост HELP” Юлія Гончар.

Приводимо повний текст доповіді:

«The psychotherapeutic work with trauma means, among other interventions, the reconstruction of a personal story. But eight of ten stories of our tortured clients, contain evidence of the cumulative effect, accumulated by their families and communities during the years of the First and Second World Wars, the Holocaust, the Holodomor, ethnic cleansing, expropriations, forced migrations, and Soviet repressions. All of these took lives and crippled the fate of tens of millions of Ukrainians.
As a result of repeated traumas and prolonged traumatization, mental immunity is generated in relation to torture and humiliation; ideas about healthy and adaptive behaviors are lost; the infantile dependence expressed in terms of identity with the aggressor appears, the society is forming its trauma-centered culture.
Also, the answer to the traumatic experience may be the formation of constructive and highly adaptive behavioral models – what is commonly called as the post-traumatic growth.
All the variety of these reactions can be observed in terms of events taking place in Ukraine.
Now is time to voice a fundamental problem: the restoration of dignity as well as mental, physical and social well-being of people who have been tortured is extremely difficult or unobtainable in the context of declarative reparations and ineffective justice. Articles 11, 12, 13, 14 of the Convention against Torture are implemented by Ukrainian authorities just formally or aren’t implemented at all. The criminal liability for use of torture by officials is not regulated in the national legislation. Non-governmental organizations provide access to justice and comprehensive rehabilitation.
The representatives of civil society have a lot of work to do, and we intend to consolidate efforts as within our state as by attracting international partners.
However, can we reach our goal – to eradicate torture in Ukraine? In fact we ignore the tragedy taking place within sight of the whole world: Nearly 6 million Ukrainians live in Crimea annexed by Russian Federation as well as in the occupied parts of Donetsk and Luhansk regions without access to justice, adequate medical, social assistance. They are now in information and cultural isolation, subjected to daily attacks by continuous massive toxic propaganda against the permanent background of the prospects of physical annihilation. More than 300 Ukrainian citizens are still held hostage on the territory of the Russian Federation and territories uncontrolled by Ukraine, now they are living evidence of impunity for the evil-doers.
The current situation forces us to be courageous and urges us not to succumb to the temptation of traumatic avoidant behavior. We are in the midst of events and have the resistance sufficient to call a spade a spade».

В цьому році, за словами колег з Харківської правозахисної групи, було значно менше представників з України. І це вкрай прикро: колеги, треба приїжджати кожного року і робити свої провозіції для ОБСЄ, бо хто буде піклуватися про інтереси нашої держави окрім нас самих? До речі, представників РФ на цей раз було дуже багато.

Як розповідає Юлія Гончар, її згадка про Російську Федерацію як агресора, який анексував Крим і підтримує конфлікт на Донбасі, розлютила представників російської делегації, після чого ті почали демонстративно висловлювати своє невдоволення:
“Коли я читала свою доповідь на пленарному засіданні, поруч зі мною сиділи представники Російської Федерації, які між собою постійно говорили, що я “несу якусь маячню”. І це все супроводжувалося нецензурною лексикою. Їм не сподобалося, що прозвучали звинувачення в сторону Росії в анексії Криму і порушення кордонів України”.

На іншому засіданні представники делегації РФ відкрито заявили, що Крим це Росія. Таке публічне висловлювання обурило українців, які звернулися до модератора із закликом у подальшому не допускати подібних заяв в офіційному контексті.

“Після переговорів і дискусій організаторами було прийнято рішення, що слово повинні мати усі учасники. Це було досить дивно. Зі слів колег, у порівняні з минулим роком, на цьогорічній конференції помічено значно більше представників Росії. Вони брали участь у багатьох засіданнях та заходах протягом тижня, під час яких активно доносили свою позицію”, – відзначила Юлія Гончар.

Разом із “Форпостом” у варшавській конференції брали участь й інші українські організації. За словами Юлії Гончар, під час виступу голови Харківської правозахисної групи Євгена Захарова росіяни також не втратили можливості вчинити чергову провокацію.

“Під час одного із виступів української делегації представники РФ демонстративно зайняли місця поблизу українців, запаслися їжею і перші 3-4 хвилин доповіді просто їли та злобно слідкували за доповіддю. Коли ж вони завершили трапезу та дочекалися виступу Євгена Захарова, то просто піднялися зі своїх місць, заявили що це все брехня, що “Україна у своєму репертуарі” й покинули приміщення. Склалося враження, що це була спланована акція”, – розповіла Юлія Гончар.

Не зважаючи на це, вона додала, що деякі представники Росії все ж солідарні з позицією України. Зокрема, мова йде про представників тамтешньої Гельсінської групи. У свою чергу, Європа також зацікавлена у досвіді України. Під час спілкування із європейськими колегами ті відзначили, що чимало інформації з України використовується для звітів, які стосуються захисту прав людини.

Юлія Гончар зазначила, що якщо в українських організацій існує можливість брати участь у подібних конференціях, то вони обов’язково мають це робити, адже така активізація Росії свідчить про те, що вони намагаються нав’язати міжнародній спільноті погляд на ситуацію в Україні зі своєї сторони.

“Якщо Росія настільки активізувалася, то є сенс в тому, аби збільшувати свою присутність на подібних заходах. Вони намагаються на усіх рівнях донести свою позицію. Я вважаю, що саме на цій конференції Україна була недостатньо представлена. До цього мають залучатися і громадські організації, і представники офіційної влади. Це необхідно для того, щоб ефективно протистояти і доносити свою точку зору”, – наголосила вона.

Окрім доповіді на конференції також було проведено презентацію від “Форпосту” і розповсюджено матеріали про роботу організації. Доповідь була надіслана ОБСЄ для публікації на сайті задля того, аби зафіксувати нашу позицію щодо психологічних і правових наслідків катувань в Україні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*