Бідність, нестача персоналу та ізоляція – Враження Ради Європи від закритих інтернатів України

Комітет Ради Європи з питань запобігання катуванню у січні опублікував звіт за результатами моніторингового візиту до трьох психоневрологічних інтернатів у Черкаській та Одеській областях

Моніторинг, який відбувся у квітні 2019-г, виявив декілька суттєвих недоліків в роботі закладів у Вікторівці (Черкаська область), Великорибальському та Барабоєві (Одеська область). Європейська делегація знайшла в усіх трьох інтернатах системні порушення, які стосуються дефіциту фінансування, застарілої інфраструктури та недостатньої кількості персоналу. Особливу увагу Комітет звернув на відсутність кваліфікованих фахівців, що фактично унеможливлює надання пацієнтам належного лікування та психосоціальних послуг.

У звіті підкреслено, що українська влада повинна кардинально реформувати систему соціального захисту й змінити в цих установах підхід до роботи з громадянами, які перебувають під опікою держави. Це має проходити в рамках Національної стратегії реформи інституціонального догляду до 2026 р.

Попри суттєві проблеми, під час моніторингу в інтернатах не було виявлено очевидних доказів застосування насильства чи тортур. Проте, у звіті йдеться про залучення частини лояльних до адміністрації пацієнтів до «охорони порядку» у Вікторівському інтернаті. Комітет наголошує на неприпустимості такої практики та закликає припинити її якомога швидше.

З іншого боку, у повідомленнях правоохоронних органів за минулий рік йшлося про регулярні випадки насилля та катувань у подібних закладах. Варто лише згадати резонансний скандал в одеському інтернаті «Світанок» та зафіксовані факти жорстокого поводження, знущання, а також приниження честі та гідності підопічних у Стародобровольському психоневрологічному інтернаті на Дніпропетровщині.

До того ж, не можна виключати приховування таких порушень з боку адміністрації інтернатів.  Втім, сподіваємося, що саме в цих закладах не використовувалися катування і продемонстрована європейським гостям картина дійсно відповідає реальності.

За результатами моніторингу Комітет направив до українських органів влади вимоги поліпшити ситуацію в інтернатах та усунути недоліки, які негативно впливають на надання психосоціальних послуг. Звіт щодо виконання вимог Україна має надіслати до Комітету протидії катуванню вже у лютому.

Слід відзначити, що відповідальність за належну роботу таких закладів лежить одразу на кількох відомствах: Міністерстві соціальної політики, Міністерстві охорони здоров’я, Міністерства освіти, а також на органах місцевого самоврядування. Від останніх залежить як розподілення фінансів між інтернатами, так і кадрова політики щодо адміністрації закладів.

У моніторинговому звіті наголошується і на віддаленості зазначених інтернатів від великих міст, що значно погіршує їхній зв’язок з важливими інфраструктурними об’єктами та ускладнює якісне обслуговування пацієнтів.

Комітет також відзначає, що розпочата реформа інтернатної системи в Україні поки що залишається у зародковому стані. Це, насамперед, пов’язано із відсутністю належного державного фінансування. Тому європейські партнери й надалі проводитимуть моніторинги місць несвободи, аби підштовхувати державу до якісних змін у системі соцзахисту населення.

Зі свого боку, громадська організація «Форпост» також слідкуватиме за ситуацією із зазначеними інтернатами та інформуватиме про порушення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*